در این مقاله سعی داریم تا تمام نکات و ویژگی های وب اپ یا همان وب اپلیکیشن را با هم مرور کنیم. در واقع وب اپ ، نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر های وب و از طریق شبکه های محلی یا اینترنت مورد استفاده کاربر قرار می گیرد. در اصل وب اپ ها برنامه هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده هستند. در واقع در وپ اپلیکیشن ها، بیشتر به عملکرد و کارکرد توجه می شود و محتوای آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار نیست و معمولا پر سرشار از محتوا نیستند.

 

یک تعریف اجمالی از وب اپ ها

وب اپ ها یک نرم افزار کاربردی هستند که پس از بررسی و تجزیه تحلیل مجموعه شما و تعیین کردن نقش ها و عملکردها برای یک مجموعه طراحی می شود و قابل ارائه در در وب می باشد. پس نتیجه می گیریم که با توجه به نیاز وب اپلیکیشن به شناخت مجموعه شما و تجزیه تحلیل و طراحی و پیاده سازی آن، به زمان و هزینه بیشتر نیز نیاز دارد.

pwa چیست

یک تعریف اجمالی از وب سایت ها

در واقع بهترین تعریف برای وب سایت به این شکل است: یک فضای مشخص و قابل کنترل در اینترنت که می تواند چندین صفحه را شامل شود. این صفحات به شکل زنجیر وار با هم مرتبط هستند و هر وب سایت یک صفحه اصلی دارد. تمامی این صفحات بر روی یک سرور قرار می گیرند و وب سایت شما را تشکیل می دهند. وظیه اصلی وب سایت ها، ارائه اطلاعات دقیق و کامل از یک شرکت، شخص، گروه و… به کاربران در فضای وب است. تمرکز اصلی سایت ها بر روی تولید محتوا و در نهایت جذب مخاطب یا مشتری می باشد. در ادامه تفاوت وب سایت و وب اپ ها را با هم مرور می کنیم.

 

تفاوت وب اپ و وب سایت در چیست؟

تفاوت وب اپ و وب سایت بسیار واضح است. معمولا وظیفه وب سایت ها ارائه مطالاب و اطلاعات مفید در مورد یک شخص، شرکت، محصول و.. می باشد و تمرکز اصلی وب سایت ها بر روی محتوا می باشد، ولی در مب اپ ها این موضوع کاملا متفاوت است و تمرکز اصلی روی تعامل و عمل می باشد. شما در یک وب سایت تمام مطالب را به صورت یکسان برای همه کاربر ها نمایش می دهید، ولی در وب اپلیکیشن ها ارتباط شما با مشتری کمی متفاوت است. در وب اپلیکیشن ها شما بر اثر تعاملی که با کاربر دارید، اطلاعات را پردازش و چیزی را به کاربر نشان می دهید که به سن، جنسیت، سلیقه و… کاربر نزدیکتر است. در وب اپ ها مطالبی که هر کاربر مشاهده می کند با مطالبی که کاربران دیگر مشاهده می کنند متفاوت است.

تفاوت کلی وب اپلیکشن و وب سایت= یک تعریف کلی به این شکل است که، تمرکز اصلی وب سایت ها بر روی محتو است ولی در وب اپلیکیشن ها تمرکز اصلی بر روی عملکرد می باشد. در وب اپ کاربر چیزی را مشاهده می کند که متناسب با خودش است، ولی در سایت همه مطالب به صورت یکسان برای کاربران نمایش داده می شود. وب سایت ها به اینترنت نیاز دارتد ولی در وب اپلیکیشن ها با یک بار ورود، تمام اطلاعات بارگذاری می شود و شما می توانید به صورت آفلابن از اپ استفاده کنید. البته تمام وب اپلیکیشن ها آفلاین نیستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

منظور از وب اپ آفلاین چیست؟

در وب اپ های آفلاین، قابلیتی به نام مخزن برنامه وجود دارد که باعث می شود شما بتوانید به صورت آفلاین با وب اپلیکیشن ها کار کنید. در واقع وظیفه این مخزن رنامه یا Application Cache ذخیره کردن تمام یک سایت به صورت آفلاین است. با توجه به این قابلیت وب اپلیکیشن ها، وقتی که یک کاربر به صورت آنلاین است، به صورت اتوماتیک مخزن برنامه به روز می شود و فایل های جدید تر جایگزین فایل های قدیمی تر می شوند و شما بدون هیچ اقدامی وب اپ خود را به روز کرده اید.

وب اپلیکیشن ایرانسل من

ویژگی های مثبت وب اپ ها

۱- وب اپ ها بدون نیاز به نرم افزار جانبی، قابلیت اجرای خوبی دارند

۲- در تمامی دستگاه های مختلف، یکپارچگی حفظ می شود

۳- جزئیات موجود در وب اپ ها بعلاوه سرعت و عملکرد فوق العاده

۴- قابلیت ذخیره اطلاعات روی کامپیوترها یا یک فضای ابری به صورت محلی

۵- امکان طراحی و اجرا برای زبان های مختلف دنیا

 

منظور از وب اپ پیشرونده یا Progressive Web Apps چیست؟

در واقع وب‌ اپلیکیشن ‌های پیش رونده که با نام اختصاری PWA شناخته می شوند، یک تغییر بزرگ در بخش وب اپلیکیشن ها است. این وب اپلیکیشن ها با استفاده از فناوری های جدید، ترکیبی از اپلیکیشن و سایت را ارائه می دهد. به طور کلی وب اپلیکیشن های پیش رونده، یک وب سایت است که از فناوری های مدرن و به روز استفاده می کند، اما ظاهرش با وب اپلیکیشن های دیگر یکی است. زمانی که وب اپلیکیشن های پیشرونده را با اپلیکیشن های بومی مقایشه می کنید، اکو سیستم گسترده تر پلاگین ها و وب را به وضوح حس می کنید. 

pwa

 

? با ما در تماس باشید ?

تمامی بخش های دیجیتال مارکتینگ مانند طراحی سایت، سئو، تولید محتوا و… باید به یکدیگر متصل و هماهنگ باشند تا نتیجه خوبی کسب کنید. ما در تیم ماها مارکتینگ، یک تیم کامل از تمامی تخصص های مورد نیاز در فضای وب را دور هم جمع کرده ایم تا شما همه خدمات را به صورت یکجا دریافت کنید. جهت مشاوره رایگان و یا سفارش خدمات، فرم تماس زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما در سریع نرین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.